Części zamienne do wszystkich marek samochodów | Fachowe doradztwo przy wyborze części, największy wybór w sieci! Zamów części teraz!

Filtry w samochodzie. Jak często wymieniać?

Jak ważne są filtry w samochodzie? Niektórzy kierowcy bagatelizują wymianę filtrów i zbyt często nie zaprzątają sobie tym głowy. Pamiętajmy jednak, że od tej czynności zależy nie tylko utrzymanie samochodu w dobrym stanie, ale także zdrowie kierowcy i pasażerów. Warto zadbać o te elementy eksploatacyjne. Jak często należy wymieniać filtry w samochodzie?

Wymiana filtrów nie należy do najdroższych usług, a koszty samych części też nie powinny spędzać snu z powiek większości kierowców. Po prawdzie, to najtańsze części związane z mechaniką pojazdu. W tym artykule zajmiemy się filtrami powietrza, oleju, paliwa i kabinowymi. Do czego służą wymienione filtry i co ile należy je wymieniać?

Filtr powietrza

filtr powietrza

Filtr powietrza jest elementem układu dolotowego w silniku spalinowym i jest odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza, które dostaje się do komory spalania. Jako ciekawostkę można podać fakt, że przez ten filtr przepuszczane jest kilka tysięcy litrów powietrza na każdy litr spalonego paliwa. Sprawny filtr jest w stanie oczyścić niemal w 100 procentach powietrze z cząstek o średnicach nie mniejszych niż kilka mikrometrów.

Filtr powietrza należy wymieniać przynajmniej raz do roku lub co 20 tys. kilometrów. To bardzo ważne, ponieważ zaniedbania mogą prowadzić do zniszczenia cylindrów, pierścieni tłokowych, a nawet turbosprężarki.

Koszt standardowego filtra powietrza nie powinien przekroczyć 100 złotych.

Filtr oleju

filtr oleju w Diesel'u

Filtr oleju odpowiada za magazynowanie wszelkich zanieczyszczeń i ubocznych produktów procesu spalania. Bez niego zanieczyszczenia pogarszały by jakość oleju i wpływały na szybsze zużywanie się silnika.  

Filtr oleju należy wymieniać przy każdej wymianie oleju, a tej powinno dokonywać się raz do roku, jednak nie rzadziej niż co 15 tys. kilometrów. Nie ma znaczenia, czy nasz samochód wyposażony jest w silnik benzynowy czy w jednostkę wysokoprężną. Koszt filtra oleju najczęściej mieści się w przedziale od 20 do 60 złotych. 

Filtr paliwa

filtr paliwa

Zadaniem filtru paliwa jest zatrzymanie wszystkich zanieczyszczeń, które wraz z paliwem płyną w kierunku silnika w naszym aucie. Filtr paliwa wymienia się rzadziej niż filtr oleju, ale tutaj znaczenie ma rodzaj silnika. 

Przy silniku Diesla, wymiany powinno dokonywać się nie rzadziej niż co 30 tys. kilometrów przebiegu. Tutaj mała podpowiedź – dobrze jest to robić przed okresem zimowym. W przypadku silnika benzynowego filtr paliwa wymienia się najczęściej co 100 tys. kilometrów. Niedobrze zapominać o wymiennie. Niefiltrowane lub słabo filtrowane paliwo znacznie przyśpieszy zużycie wtryskiwaczy.

Ceny filtrów paliwa są bardziej zróżnicowane od cen filtrów oleju. Koszt filtra  paliwa to 50 – 250 złotych.

Filtr kabinowy

filtr kabinowy

Filtr kabinowy jest z kolei bardzo ważny dla zdrowia kierowcy i pasażerów. Jest odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza w kabinie pojazdu z pyłów smogowych, roztoczy oraz innego rodzaju zanieczyszczeń. To szczególnie istotne dla alergików oraz dzieci.

Filtry kabinowe należy wymieniać raz do roku, a także przy okazji wymiany filtra powierza. Konieczność jego wymiany może sugerować również nieprzyjemny zapach z nawiewów lub nadmierne parowanie szyb.

Są dwa rodzaje filtrów kabinowych – standardowe z włókniny oraz wyposażone w węgiel aktywny. Węgiel potrafi wyłapywać różne szkodliwe gazy, dlatego jest szczególnie polecany. 

Cena standardowego filtra kabinowego raczej nie przekroczy 100 złotych. Cena filtrów węglowych może być ponad dwa razy wyższa.

filtry w samochodzie