Części zamienne do wszystkich marek samochodów | Fachowe doradztwo przy wyborze części, największy wybór w sieci! Zamów części teraz!

Oznaki zużycia sprzęgła w samochodzie

Sprzęgło należy do najdroższych części eksploatacyjnych w samochodzie. Nie tylko ze względu na koszt samego sprzęgła, ale także koszt jego wymiany. Jakie są objawy kończącego się sprzęgła? Czy warto wymieniać samo sprzęgło, czy lepiej zdecydować się na wymianę pełnego kompletu sprzęgła? 

Sprzęgło odpowiada w samochodzie za rozłączanie napędu pomiędzy silnikiem – dokładniej kołem zamachowym zamontowanym na wale korbowym – a skrzynią biegów. Dzięki temu możemy zmieniać biegi, zatrzymywać się i ruszać bez wyłączania silnika, co ciężko byłoby sobie wyobrazić.

Żywotność sprzęgła jest zróżnicowania i w zależności od modelu auta może wytrzymać 40 tys. km przebiegu, 100 tys. km, a w nielicznych samochodach nawet 200 tys. km przebiegu.

Sprzęgło

Co wpływa na trwałość sprzęgła?


Warto tutaj zaznaczyć, że także rozwój silników (większe momenty obrotowe, większa moc) oraz wzrastająca masa pojazdów (m.in. ciężki SUVy) ma wpływ na wytrzymałość sprzęgła. Po prostu sprzęgło musi sobie radzić z coraz większą ilością naprężeń. 


Typowe objawy kończącego się sprzęgła:


Komplet czy uszkodzony element sprzęgła?

Ok, kiedy wiemy już, że nasze sprzęgło uległo usterce lub jest zużyte, pojawia się pytanie – co robić? Może kupić komplet sprzęgła, a może oddać samochód do mechanika, który określi, jakie elementy sprzęgła uległy uszkodzeniu i wymienić tylko te części?

Wymiana sprzęgła wiąże się ze sporymi kosztami, dlatego warto wymienić od razu cały komplet. Z jakiego powodu? Niezależnie od tego - czy wymieniamy element sprzęgła, czy komplet - mechanik ma podobną ilość pracy i zapłacimy za nią tyle samo. Należy pamiętać, że wszystkie komponenty sprzęgła mają tę samą żywotność. Może się więc okazać, że wymieniając np. tylko tarczę, po kilku tygodniach i tak będziemy musieli wymieniać pozostałe części. To oznacza, że za robociznę będziemy zmuszeni zapłacić po raz drugi. 

W powyższym przypadku oszczędność bardzo szybko może okazać się pozorna, a w efekcie wydamy znacznie więcej pieniędzy, niż gdybyśmy zdecydowali się na wymianę całego kompletu sprzęgła od razu.

WAŻNE! Kupowanie sprzęgieł używanych, pochodzących z demontażu nie ma sensu! To najzwyczajniej w świecie strata pieniędzy. Dodatkowo, musimy wiedzieć, że większość warsztatów nie zgodzi się na montowanie części używanej od sprzęgła. Słusznie!

zestaw sprzęgła

Zakup sprzęgła

Co musimy wiedzieć, aby kupić odpowiednie sprzęgło do naszego auta? Oczywiście musimy znać pełne dane samochodu: marka, model, rok produkcji, pojemność i moc silnika oraz rodzaj paliwa. Żeby mieć stuprocentową pewność, że kupujemy naprawdę odpowiednie części, możemy podać sprzedawcy również numer VIN.

Na koniec, należy pamiętać – niestety – już pierwsze objawy usterki sprzęgła oznaczają, że musimy przygotować się na jego wymianę w niedługim czasie.